Białe plemiona starożytnych Chin

Wielu fascynuje starożytna historia, archeologia i pochodzenie. Skąd pochodzimy? A co czyni nas takimi, jakimi jesteśmy dzisiaj?biali chinczycy

Jednym z najbardziej fantastycznych znalezisk w drugiej połowie XX wieku musi być odkrycie plemienia północnoeuropejskiego znalezionego w północno-wschodnim rogu prowincji Xinjiang, w pobliżu Gór Niebieskich i Pustyni Taklimakan na skraju pustyni Gobi.

Historia zaczyna się w 1978 roku, kiedy chiński archeolog Wang Binghus rozpoczął poszukiwania starożytnych miejsc. Zaczął od podążania za strumieniami i pytania miejscowych, czy kiedykolwiek natknęli się na zepsute naczynia i artefakty.

W końcu natknął się na kilka osób, które zwróciły uwagę, że istnieje miejsce zwane Qizilchoqa lub, jak nazywali to miejscowi, Czerwone wzgórze. Tutaj dokonał najbardziej niesamowitego odkrycia, pierwszej z mumii. Został umieszczony w grobie na zboczu wzgórza. Było to proste miejsce, maty szczytu leżały na podłodze, a niektóre ciała zostały pochowane w pozycji embrionalnej.biały chińczyk

W efekcie mumie nie były tak zwanymi prawdziwymi mumiami, w tym sensie, że nie zostały zabalsamowane. Zostały zachowane w niesamowity sposób. Zostały one umieszczone w ziemi, która została poddana unikalnemu systemowi pogodowemu. Upał, suchość i gorzkie zimowe mrozy zmieszane ze słoną glebą zachowały je lepiej niż inne mumie na całym świecie. Nawet odzież była nadal doskonale rozpoznawalna. Ciała zostały wydobyte i zabrane do muzeum w mieście Urumczi. Z miejsca pobrano 113 ciał. W tamtym czasie rząd chiński nie miał wystarczających środków, aby wydobyć znalezisko. Wang w końcu odkrył jeszcze trzy miejsca pochówku.

Twarze mumii były bardzo dobrze zachowane, więc po bliższym przyjrzeniu się okazało się, że nie są Chińczykami. Mieli blond włosy, duże oczy i europejskie nosy.

Biała chinka

W tamtym czasie chińska tradycja zawsze wykazywała fakt, że wierzyli, że Chiny rozwinęły się niezależnie od reszty świata. Z tego powodu rząd niechętnie przedstawiał znaleziska opinii publicznej.

Ale wkrótce zdali sobie sprawę, że dowód jest niepodważalny. Najbardziej niezwykłą rzeczą w mumiach był fakt, że ich ubrania były w tak dobrym stanie. Kurtka należąca do jednego mężczyzny, mającego ponad trzy tysiące lat, wciąż miała szkarłatny brzeg. Kobiety miały sztuczne przedłużanie włosów.

Biała chińska mumia

To plemię było na razie bardzo zaawansowane. Na jednej z mumii znajduje się blizna, która pokazuje, że mieli podstawowe umiejętności operacyjne. Został zasiany włosami koni. Kiedy Zachód mógł ostatecznie odwiedzić mumie, dr Victor Mair, który był profesorem chińskiego na Uniwersytecie Pensylwanii, oprowadził muzeum. Wyobraź sobie jego zdziwienie, gdy zobaczył te niesamowite mumie, które były przechowywane w ciemnym pokoju, w szklanych skrzyniach.

W tym czasie władze chińskie nadal były nieco niechętne, aby ktokolwiek się o nich dowiedział, więc zajęło Zachodowi sporo czasu, aby móc je właściwie zbadać.

Ostatecznie w 1993 r. Pozwolono im wrócić z zespołem genetyków z Włoch. I wtedy zaczęli je właściwie studiować. Wykorzystali najnowszą technologię tamtych czasów, aby potwierdzić datę mumii. Teraz wierzą, że mają około 4000 lat, a najmłodszy około 2000. Prawdopodobnie jest ich o wiele więcej, być może w tym samym regionie Chin, ale możliwe jest również, że mogli osiedlić się w dowolnym miejscu w Chinach, o ile warunki były odpowiednie do życia. Ci ludzie byli z epoki brązu, byli rasy białej i możliwe, że w tym czasie wchodzili w interakcje z rdzenną ludnością. Mieszkańcy zapewne nauczyli ich tradycji, a Kaukaz najprawdopodobniej przedstawił ich także swojemu stylowi życia.

W miejscach pochówku znaleziono dwa koła zębate, bardzo podobne do tego, co można znaleźć w Rosji lub w pobliskich krajach. Ci niesamowici ludzie byli prawdopodobnie Słowianami lub Skandynawami lub Celtami; wspaniale jest myśleć, że wędrowali przez Chiny całą Europę 4000 lat temu, zabierając ze sobą swoje tradycje i język. Ile było innych plemion? Kto wie?. Myślę, że jedną z najbardziej fascynujących rzeczy w tej historii jest to, że miejscowi ludzie, nawet dzisiaj, żyjący w rejonie, w którym znaleziono zwłoki, mówią językiem zwanym Tocharian, najbardziej wschodnią gałęzią indoeuropejską.

Ten język jest ściśle związany z słowiańskim i celtyckim. Myślę, że drugą najbardziej niesamowitą rzeczą w tych ludziach jest to, że przeszli przez Chiny, zabierając ze sobą swoje rodziny i mieszankę zwierząt, prawdopodobnie kóz i owiec.

Czując zimno i upał, wywołując choroby, o których nic nie wiedzieli, niepewni, czy przetrwają w innym klimacie. Urodziły się dzieci, ludzie umarli i cały czas nie wiedzieli, czy będą bezpieczni, czy też miejscowi ludzie je zaakceptują.

Białe plemiona chin

Ich żądza przygód i odkrywania nowych miejsc dała im siłę i determinację do przetrwania. Byli niesamowitymi ludźmi i mam nadzieję, że wkrótce będziemy mogli zobaczyć te cudowne odkrycia i dowiedzieć się więcej o tych odważnych istotach ludzkich, które powstały na początku historii.

Zdjęcie profilowe Nell Rose.

https://owlcation.com/humanities/The-White-Tribes-of-Ancient-China